Augkopības 1. kurss veic lauku kultūraugu hibridizāciju.
13. 03. 2024 Augkopības tehniķu 1. kurss veic lauku kultūraugu hibridizāciju.
13. martā mūsu skolas audzēkņi viesojās Agroresursu un Ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrā, kurā pasniedzējas Lāsmas Lagzdiņas vadībā veica lauku kultūraugu hibridizāciju, kā arī apguva daudz citas svarīgas teorētiskās un praktiskās zināšanas kopā ar Sanitu Zuti (vadošā pētniece un auzu selekcionāre) un Zaigu Jansoni (pētniece).
Par dienā paveiktajiem darbiem sīkāk stāsta L. Lagzdiņa:" Šodien pie manis siltumnīcā audzēkņi apguva lauku kultūraugu hibridizāciju. Mācījāmies kā tieši kastrēt (izņemt putekšņus no mātes auga) cietos kviešus, miežus un auzas. Izglītojamie kastrēja mātes augus - auzas, kurus paši janvārī bija iesējuši. Apguvām visus posmus pēc kārtas, kas jāveic, lai kastrēšana un ,līdz ar to arī , krustošana (hibridizācija) būtu veiksmīga un būtu pozitīvi tālākie auga augšanas rezultāti.
HIBRIDIZĀCIJA ir divu vai vairāku ģenētiski atšķirīgu vecākaugu krustošana, kuru rezultātā veidojas jauns organisms - hibrīds (grauds).
Tāpat arī veicām ziedkopas sagatavošanu hibridizācijai, kastrēšanai
Pēc 3 dienām būtu jāveic apputeksnēšana - tēva auga putekšņu uznešana uz mātes auga drīksnas. Apputeksnēšanu gan šoreiz neveicām, bet mācību procesa laikā audzēkņi uzzināja plašu teorētisko informāciju par to, kā šis process notiek. Kā suvenīru par apgūtajām zināšanām, nogriezu un izsniedzu no putekšņiem atbrīvotos mātes augus."
Pēc zinātniski praktiski apgūtajām zināšanām, noritēja praktiskais darbs auzu boksā. Audzēkņiem bija jānogriež auzām neproduktīvie dzinumi - atzali, kā arī jālikvidē sausās lapas un dzinumi. Šis darbs bija jāveic, lai ierobežotu slimību, kaitēkļu izplatību siltumnīcā un lai liekie, neproduktīvie dzinumi, kuriem graudi neizveidotos tāpat, neatņemtu spēku īsto augu augšanai un ražas veidošanai.
"Dienas noslēgumā, audzēkņi iepazinās ar manu darbu citā siltumnīcā - auzām iekārtotu mākslīgās infekcijas fonu ar putošo melnplauku. Šajā vietā, es inficēju veselus auzu graudus no konkrētām šķirnēm /līnijām un iesēju un tad, kad aug, skatos, kura šķirne /līnija būs izturīga vai neizturīga pret šo graudaugu slimību. Neizturīgās šķirnes /līnijas brāķējam un likvidējam. Audzēkņiem bija tā unikālā iespēja reālajā dzīvē redzēt, kā izskatās šī graudaugu slimība.
Parādīju arī zirņu selekcijas materiālu no Priekuļu pētniecības centra, un parādīju arī, kāda izskatās soja. Pastāstīju par darba procesu un specifiku siltumnīcā, norādot uz visiem augšanas etapiem un posmiem līdz pat ražas novākšanai, siltumnīcas tīrīšanai un dezinficēšanai. " stāsta Lāsma.
Liels paldies AREI SPC augkopības tehniķei Lāsmai Lagzdiņai, Sanitai Zutei un Zaigai Jansonei par interesanti aizvadīto dienu!